Kraljica alg
- Špela
- Nov 25, 2016
- 2 min read
Si vedel/a da je spirulina bogata s pomembnimi hranili? In da je super dodatek in dopolnilo za vse športnike? Pomaga pri regeneraciji telesa po treningih in je odlična pri težkih in napornih treningih.
Hranilne vrednosti spiruline so naslednje:
Ogljikovi hidrati – Ena jušna žlica spiruline v prahu, kar je približno 7 gramov, vsebuje približno 1,8 gramov ogljikovih hidratov. Od teh je 0,5 gramov kompleksnih ogljikovih hidratov, preostanek pa predstavljajo sladkorji in prehranske vlaknine. Maščobe – Porcija spiruline v prahu skupaj vsebuje 0,5 gramov maščobe, med katerimi je 0,2 grama nasičenih maščob. Beljakovine – Porcija spiruline vsebuje 4 grame beljakovin. Tu je pomembno izpostaviti, da spirulina vsebuje vse esencialne amino kisline in je zato popoln rastlinski vir beljakovin. Vitamini – Spirulina vsebuje veliko tiamina (vitamina B1) in riboflavina (vitamina B2). Bogata je še z vitamini A, C, E, K, B3, B6, B12 in folati. Minerali – V spirulini najdemo baker, mangan in železo. Vsebuje tudi nekaj magnezija, kalija, natrija, kalcija, fosforja, cinka in selena.
Spirulina daje energijo, moč, izboljša vzdržljivost, mentalne sposobnosti športnika, poveča hitrost in odzivnost.
Polna je probiotičnih kultur, zdravih maščob, encimov, amino kislin, železa in je popoln vir beljakovin - je najbogatejše beljakovinsko živilo, saj vsebuje kar 60 % beljakovin (jajca v prahu 45 %, kvas 35 %, ribje in pusto meso do 20 %), t.j. 8-krat več kot tofu. Telo jih kar 57 % tudi izkoristi)
Zaradi tega zmanjša vnetja, hitreje se obnavlja mišično tkivo, spodbudi prebavo, daje energijo in čisti telo.
Je nenadomestljiv dodatek vegeterijancem, veganom, ne vsebuje holesterola, vsebuje gama-linolensko kislino (GLK), ki sodi med zaščitne snovi in jo sicer človek dobi samo z materinim mlekom.
Vsebuje tudi nekaj klorofila, ki je močno naravno detoksikacijsko sredstvo s pomembnim proti mikrobnim delovanjem. Novejše raziskave kažejo na to, da klorofil zavira predvsem razmnoževanje nekaterih virusov (npr. virusa herpesa).
Priporočeni dnevni odmerek je od šest do devet tablet na dan (3 do 4,5 g) ali polna čajna žličko prahu (5g).
Znižuje tudi krvni tlak, vpliva na uravnavanje krvnega sladkorja - učinek spiruline so proučevali pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa II.
Pospešuje celjenje ran, kar je posebej pomembno pri diabetikih in pri osebah z motnjami v prekrvavitvi perifernih organov,dolgotrajno uživanje izboljša splošno počutje,upočasni procese staranja,zavira razvoj arteroskleroze,izboljša nekatere kožne bolezni (dermatitis, ekcemi, akne) ter kvaliteto nohtov in las, zaradi bogate vsebine kompleksa antioksidativnih snovi, ki nevtralizirajo proste radikale, vežejo nase težke kovine ter druge strupene snovi in pomagajo pri njihovi odstranitvi iz organizma.
(vir: http://en.wikipedia.org/wiki/Spirulina_%28dietary_supplement%29 )
Spirulino lahko dodamo v vodo, k napitkom, sokovom, jogurtom, smutijem ali kosmičem. Tudi juham, omakam, špinači...
Jaz si zjutraj pred treningom pripravim:
* 1 pomaranča
* 1 limona
* 1 žlička spiruline
* 1 kapljica eo grapefruit
